100 GÜNE GERİ DÖNÜLDÜ

İşsiz kalanların sağlık hizmetinden yararlanma süresini 100 günden 10 güne düşüren SGK, Bakan Ömer Dinçer'in devreye girmesi ile geri adım attı

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK), işsiz kalanların sağlık hizmetinden yararlanma süresini 10 güne düşürmesi yankı uyandırdı. Binlerce işsiz ve ailesi; hastane, eczane kapılarından geri dönerken, gelen tepkiler üzerine Çalışma Bakanı Ömer Dinçer devreye girdi. SGK, uygulamanın teknik bir arızadan kaynaklandığını savundu ve süreyi yeniden 100 güne çıkardı. SGK, işsiz kalanların sağlık hizmetlerinden yararlanma süresini 100 günden 10 güne indirdi. Bir haftadır uygulanan düzenleme hastaneye giden vatandaşları zorda bıraktı. Karara tepki yağması üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer devreye girdi. Bakan Dinçer, dün SGK yetkililerinden uygulamaya ilişkin ayrıntılı bilgi aldı.

100 GÜNE GERİ DÖNÜLDÜ
SGK yetkilileri, uygulamanın bilgisayar sistemindeki teknik bir arızadan kaynaklandığını savundu. Bakan Dinçer, acilen bu yanlış uygulamanın düzeltilmesi talimatı verdi. SGK, Sosyal Güvenlik Reformu ile birlikte yürürlüğe giren 100 gün uygulamasına devam edecek. 5519 Sayılı Yasa'ya göre işini kaybedenler son 1 yıl en az 90 gün ödenmiş primi varsa kendisi ve çocukları sağlık hizmetinden 90 gün yararlanabilecek. Bu sürenin bitiminde de genel sağlık sigortası kapsamına geçmeleri için 10 gün süre tanınacak. Böylece işsiz kalanlar devletten 100 gün daha sağlık hizmeti alabilecek.

 

 

 

 

 

                                                                                                              http://www.gavurgeci.com/iky     webmaster gavurgeci  recodesign